Több mint egy évig tartó szakmai előkészítés és tervezés eredményeként 2022 tavaszán elkezdődött a Magyarok Nagyasszonya-társszékesegyház orgonájának korszerűsítése. Elismert orgonaszakértők, orgonaépítők, orgonaművészek és kántorok közösen dolgoznak azon, hogy a HUSKROUA/1702/3.1/0057 számú „Egyházi kulturális örökség és turizmusfejlesztés Nyíregyházán és Beregszászon” pályázat finanszírozásának köszönhetően korunk elvárásainak megfelelően szólaljon meg a társszékesegyházban a hangszerek királynője.
A tervezési szakaszban Csordás Gábor plébános, Hajdók Judit orgonaművész, orgonakutató és -szakértő, dr. Szilágyi Gyula orgonaművész, a Nyíregyházi Egyetem Zenei Intézetének tanára, továbbá a pécsi bazilika zenei igazgatója, Kovács Szilárd orgonaművész és Soltész Béla, a társszékesegyház kántor karnagya 2022 januárjában a Pécsi Orgonaépítő Manufaktúra gyárában találkozott szakmai egyeztetésen.
A társszékesegyház orgonáját jól ismerő orgonisták, kántorok is tanácsaikkal, észrevételekkel segítik az egyes szakmai munkafolyamatokat: Csizinszky László nyugalmazott kántor, Tirpák Ferenc egyházzenész, valamint az evangélikus gyülekezet orgnistája, Kiss Zoltán.
A munkálatok során – melynek minden egyes mozzanatát az Építésügyi és Örökségvédelmi Hivatal felügyeli – kibővítik a templomi kisorgonát, valamint egy új játékasztalt építenek a szentély közelében, mely a nagyorgona megszólaltatására is alkalmas lesz. A munkálatok több szakember összehangolt, többezer órás munkavégzése nyomán egyszerre több munkaterületen is zajlanak a Pécsi Orgonaépítő Manufaktúra szakmai irányításával, akiknek a munkájához elektromérnökök is csatlakoznak.
Minden templom orgonája egyedi és megismételhetetlen, kezdve a méreteitől, a hangszínein át a külső- és belső kivitelezésén keresztül. Ezért is szükséges, hogy orgonaszakértők és orgonaművészek szaktudásával valósítsák meg a társszékesegyház előzetesen az úgynevezett karorgona, később pedig ehhez kapcsolódóan a nagyorgona bővítését.
A karorgonára nagy igény mutatkozik a társszékesegyházban, hiszen a templom rangjának, méretének és akusztikájának köszönhetően sokféle liturgikus programnak otthont ad: litániák, zsolozsmák, esküvők, szentmisék, zenés áhítatok, melyeken az orgona komoly szerepet kap.
A karorgona méreteiben, sípmennyiségében, ezáltal hangzásában is szerényebb, mint az épített, százéves Angster-orgona, így csak a kisebb létszámú alkalmakon fogják elsősorban használni. Különlegessége abban rejlik, hogy az úgynevezett játszóasztala akár a templomtér közepére, az oltár elé is helyezhető, így a kórusok kíséretekor a karnagy és az orgonista között kiváló lehet a kontaktus.
Másik előnye, hogy a karorgona játszóasztaláról megszólaltatható lesz a nagyorgona is: miközben az orgonista lent játszik, a sípok, illetve a hangok a karzaton szólalnak meg. Ez az új funkció a későbbiekben nagyon jól használható lesz majd orgonahangversenyeken, azt követően, amikor a nagyorgona felújítása és bővítése is megtörténik.
A karorgona és a játszóasztal nyújtotta hangzást a tervek szerint 2022 októberétől hallhatja majd a nagyközönség a Magyarok Nagyasszonya-társszékesegyházban.